Anasayfa » Pedagoji » 6-12 Yaş Eril Dönem Çocuklarının Ahlak Gelişimi ve Ailelere Öneriler

6-12 Yaş Eril Dönem Çocuklarının Ahlak Gelişimi ve Ailelere Öneriler

Çocuk bu dönemde iyi çocuk olma eğilimindedir. Geleneksel (örf, adet, töre v.b)  ve ulusal değerlerin önemini anlamaya başlar. Soyut kavramları daha iyi anlar ama hala onların üzerinde yeterli şekilde düşünüp işlem yapamaz. Güven, bağlılık, saygı ve iyilik gibi karşılıklı ilişkilerini sürdürülmek ister. İyi davranışları destekleyen kurallara uymaya önem verir. Örneğin; yere çöp atmama gibi.

Soyut kavramları daha iyi kavradığı için kendisini karşısındaki insanla özdeşleştirme özelliğini kazanır. Örneğin; bir arkadaşı ile kavga ettiğinde, kendisini  arkadaşının  yerine koyarak onun  ne hissedeceğini düşünür.

Aileye Öneriler

Bu dönemde çocuk, çevresindeki kendisinden yaşça büyük insanların davranışlarını model alır.

Aile de çocuğun gelenek ve ulusal değerlerin önemini anlaması açısından önemlidir.Örneğin;aile,çocuğu 23 Nisan?da bir kutlamaya götürürse çocuk bu günün önemini daha iyi kavrayacaktır ya da bir düğün davetinde toplumumuzca bu tür merasimlerin nasıl yapıldığını ve ne kadar önemli olduğunu idrak eder.

Aile bireyleri özellikle ebeveynler çocuğa davranışlarıyla örnek olmalıdır. Örneğin; aile çevresinin düzenine özen gösterirse çocuk bu davranışı örnek alır.

Anne-baba üzerine düşen sorumlulukları titiz bir biçimde yerine getirirse çocuk da anne-babayı örnek aldığı için sorumluluk sahibi olmaya eğilimli olur. O da sorumluluklarını özenle yerine getirmeye başlar.

Aile çocuğu empati kurmaya yönlendirmelidir.Örneğin; bir arkadaşı ile tartıştığında ?Onun yerinde sen olsan nasıl hissederdin, arkadaşının ve senin memnuniyetini sağlayacak, ikinizin de üzülmesini engelleyecek bir çözüm ne olabilir?? şeklinde çocuğu yönlendirirse çocuk da zamanla karşısındaki insanlarla kendisini özdeşleştirerek empati kurma yeteneğini kazanır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum