Anasayfa » Pedagoji » 6-12 Yaş Eril Dönem Çocukların Öğretmenlerine ve Ailerine Öneriler

6-12 Yaş Eril Dönem Çocukların Öğretmenlerine ve Ailerine Öneriler

Eğitimci bu dönemde çocuğun çevresindeki en iyi örneklerden biridir. Ahlak gelişimi açısından eğitimci önemli bir örnek ve yönlendiricidir.

Eğitimci bu dönemde çocuklara gelenek görenekleri, milli bayramları, önemli günleri tanıtmalı ve niye önemli olduklarını izah etmeli ve bu kutlamaları sınıfta da çocukların da katılacağı küçük uygulamalar yaparak desteklemesi çocukların bu değerleri kazanması açısından önemlidir.

Eğitimci bu dönemde dersler yönünden çocuklara destekleyici bir şekilde yaklaşmalıdır.  Onların başarılarını takdir etmeli, yetersiz oldukları durumda onları desteklemeli, çalışmaya teşvik etmeli yönlendirmelidir.Onların bireysel farklılıklarına saygı duymalı, onlar arasında ayrım yapmamalıdır. Çocuklara birbirlerinin farklılıklarına saygı duyma konusunda da örnek olmalıdır.

Onların spor, müzik, dans ve çeşitli yönden yetenekleri konusunda eğitimci destekleyici ve rehber olmalıdır.

Bu dönemde çocuklarla yapılan edebi ve dilsel alan içerikli aktif çalışmalar onların dil gelişimine önemli ölçüde yön verecek ve katkıda bulunacaktır. Kitap okuma alışkanlığı için bu dönem büyük özellik taşır.

Eğitimci kitap okuma alışkanlığını kazandırırken çocuklara,bir kitabı okumalarını şart koşmamalıdır. Onların beğendikleri, ilgilerini çeken konularda kitap okumaları için onları yönlendirmelidir. Örneğin; masal seven çocuklara, kısa kısa bir çok masal içeren bir kitap okumalarını önerebilir. Ayrıca sınıf içinde kitap köşesi de yapılabilir.

Örneğin; sınıfta bir köşe ayrılır veya yer yok ise çocuklar haftanın belli bir günü okula okudukları kitaplardan birini getirir. Çocuklar getirilen kitapları inceler. Eğer beğenirlerse ödünç alırlar ve okuduktan sonra geri verirler, hatta okunulan kitap sayısı bile hesaplanabilir, bu eğlenceli bir yarışma gibi olur ve çocukları kitap okumaya tatlı bir yarışla teşvik etmiş oluruz.

Eğitimci bu dönemde toplu etkinliklere önem vermelidir. Çünkü; grup çalışmaları ve projeler çocukların kaynaşması, iletişimlerinin artması, grup psikolojisini tanıyıp kazanmasına yardımcı olur ve empati kurmayı,problem çözmeyi, paylaşma özelliğini de geliştirir.

Örneğin; eğitimci çocuklardan kura yolu ile gruplar oluşturur ve her gruba bir bayram adı söyler.Bu bayramla ilgili köşe hazırlamalarını ister veya 23 Nisanda çocukları yine kura yolu ile gruplara ayırır ve bir grup pencere süslemeden, bir grup duvarlara asılan süslemelerden, bir grup kapı süslemeden, bir grup ipe asılan süslerden sorumlu olur. Bu tür uygulamalarla gruba uyum sağlama özelliği desteklenmiş olunur.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Aileler Yarıyıl Tatilinde Nelere Dikkat Etmeli

Tatil öncesi verilen sözlerin tutmasının çocuklar açısından önemli olduğunu vurgulayan Önal, yarıyıl tatilinde dikkat edilmesi …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum