Anasayfa » Pedagoji » 6?12 Yaş Çalışkanlığa Karşı Aşağılık Duygusu

6?12 Yaş Çalışkanlığa Karşı Aşağılık Duygusu

Bu döneme damgasını vuran en önemli etken okuldur.Çocuk alet ve araçlar da kullanarak tıpkı büyükler gibi bir şeyler üretmeye çalışır.Bu dönemde çocuğun dikkati anne-babasından uzaklaşıp daha geniş bir toplumsal çevreye yönelmiştir. Buradaki amacı,yeni sosyal çevrenin beklediklerini yerine getirebilmektir.Yaptığı şeyi kusursuz yapmak ister.

Sürekli bir etkinlik içindedir. Eğer becerisi küçümsenirse değersizlik duygusu gelişir. Bu dönemde çocuk anne baba kadar hatta belki daha fazla okul içerisinde faaliyetleri bakımından öğretmenleri tarafından değerlendirilir.

Erikson?un teorisine göre bu dönemde çocukların temel gelişim çatışması çalışkanlığa karşı aşağılık duygusudur. Başarılı deneyimleri çocuğa çalışkanlık ve üretkenlik duygularını verirken, başarısız olduğu durumlar da kendisinde yetersizlik ve aşağılık duygularına sebep olacaktır.

Çocuk yaşına uygun farklı araçlar kullanmaya özendirilir ve başarıları övülürse bir çalışkanlık ve başarma duygusu gelişecektir.Bu da ??İyi,çalışkan bir kişi?? olarak olumlu bir benlik kavramının gelişmesini kolaylaştıracaktır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

6-12 Yaş Eril Dönem Çocuklarının Ahlak Gelişimi ve Ailelere Öneriler

Çocuk bu dönemde iyi çocuk olma eğilimindedir. Geleneksel (örf, adet, töre v.b)  ve ulusal değerlerin önemini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir