Anasayfa » Pedagoji » Çocuk & Oyun » 4-12 Yaş Arası Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

4-12 Yaş Arası Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

Ayrıntılı eşleştire oyunları, altı sekiz parçalı puzzle, orta boy Legolari resim kağıdı ve malzemeleri, öykü kitapları hafıza oyunları, basit trafik halıları bu dönem için faydalıdır.

Kağıt yırtma, kesme, oyun hamurlarına şekil verme ve boya kalemleriyle boyama yapma, bu yaşlarda çocuğun yaratıcılığını ve el becerilerini geliştirici en önemli faaliyetlerdendir. Bu oyunlar, çocukları yavaş yavaş yazı yazmaya hazırlar.

Bu dönemdeki çocuklar için en iyi hediye, boyama yapabileceği, şekil ve desen üretebileceği oyunlardır. Bu oyunlar, çocuğun üretkenliğini ve hayal gücünü geliştirecektir. Çocukların bu dönemde sosyallikleri biraz daha artar ve paylaşmayı öğrenirler. Gözlem yapmaya ve ilgilendiği konuya odaklanıp sabırla çözmeye çalışırlar. Puzzle gibi sabır gerektiren oyunlarla oynayabilirler.

Kızlar, annelerini taklit eder ve bebekleriyle ilgilenmeye, oyuncak arabasında onları gezdirmeye ve yemek yedirmeye başlar. Tüm hayal gücünü oyuna sokarak anneleri gibi olmak ister.Model bebekler, bebek aksesuarları, hareketli bebekler kızlar için uygun oyuncaktır.

Erkekler de babaları gibi olmak ister ve risk almayı severler.Yeteneklerini ve hayal güçlerini ortaya koyarak en sevdikleri kahramanların figürleri, en güzel maceralara atılmalarını sağlar.

5-8 Yaş

Bu dönem çocuğun artık okula başladığı arkadaşlık ilişkilerinin daha fazla geliştiği bir dönemdir.Arkadaşlarıyla oynadığı her oyuncak çocuğun oyundan çok fazla zevk almasını sağlayacaktır.

5-8 yaş arası çocuklar, inanılmaz bir enerjiye sahiplerdir. Çocuğunuzun bitmek tükenmek bilmeyen bu enerjisini aktarabilecekleri spor oyunlarından seçebilirsiniz. Patenler, futbol, voleybol topları,atlama ipleri gibi.

Bu yaş grubuna müzik aletleri alınabilinir.Böylece çocuğunuzun müzik kulağı gelişecektir.

Süslü kızlara hiç tereddüt etmeden makyaj ve takı setlerinden hediye edebilirsiniz.

8-12 Yaş

Çocuk için artık akıl çağı bağlamıştır.Grup içinde fikir bildirmek ve fikrinin benimsenmesi hoşlarına gider.

Yeni macaralara atılma heyecanı yaşayan çocuklar bu hayallerini gerçekleştirmek için harçlıklarından para biriktirmeye başlarlar.Bu dönem çocuklar için sevdiği kahramanlara ait koleksiyon oyuncakları önerebiliriz.

Müziğe karşı ilgisi yoğun olan çocuklar için müzik aleti alabilirsiniz.Müzik, okul yorgunluğunu almak, çocuğunuzu rahatlatmak için çok faydalıdır.

Bilim ve deneylere merakı olan çocuklar için bilim grubunda ürün seçilebilir.

Dışa dönük çocuklar için çocuk grup oyunları favoridir.

Tüm bebeklerin iç güdüsel olarak araştırmaya ve yeni şeyler keşfetmeye motivasyonları vardır. Onlara sadece destek olmanız yeterlidir. Yaşına uygun alınan oyuncaklar ile çocuklarınızın sağlıklı gelişimini desteklendiği gibi keyifli geçirdiği zamanlar ile sizde mutlu olacaksınız .

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar İçin Oyun Oynamanın Önemi

Çocuklar için oyun oynamanın önemi belki de dünyadaki her şeyden daha değerlidir. Çocuklar oyun oynarken …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: