Anasayfa / Pedagoji / 3-6 Yaş Dönemindeki Çocukların Eğitimcileri ve Ailelerine Öneriler

3-6 Yaş Dönemindeki Çocukların Eğitimcileri ve Ailelerine Öneriler

Eğitimci bu dönemde bilişsel alan yönünden özellikle fen etkinliklerini kullanmalıdır.Görsel nitelikli etkinliklere ağırlık vermelidir. Etkinlik esnasında çocuklara sorular sormalı,onların düşünce ve tahminlerini ifade etmeleri için onlara fırsat tanımalıdır.

Canlı ve cansız kavramlar üzerinde yoğunlaşmalıdır.

Dil alanını desteklemek için çocuklara görsel, zaman kavramını içeren , neden-sonuç ilişkileri amaçlı yazılmış hikayeler okunabilir. Bu kavramların kazanımı için drama, oyun vb. etkinlikler uygulanabilir. Şiir, parmak oyunu, tekerleme, sohbet  çocukların dili aktif kullanmasını,  destekler. Ayrıca çocukların grup etkinlikleri, karşılıklı,  oyunlar oynaması da dilsel iletişimi destekler.

Eğitimci bu dönemde sırasıyla;

Cinsiyet farklılıklarını anlatmalıdır.

Dış farklılıklar (Giyim, aksesuar, makyaj, cinse göre renk tercihleri v.b.)

İç farklılıklar ( Kadın-erkek vücudu, vücutlar arasındaki farlılıklar)

Cinsiyet farklılığının bir ayrıcalık olmadığı, cinsiyet farklılıklarının olumlu yönlerini  destekleyici konuşmalar yapmalı, etkinlikler düzenlemelidir. Örneğin; çocuklara kız ve erkek çocuk vücudu maketleri verip, onların cinsiyetlerine uygun artık materyaller kullanarak elbiseler yapıp, maketleri giydirmelerini  isteyebilir.

Çocuğun etkinliklere katılmasını desteklemeli, onu teşvik etmeli, bağımsız hareket etmesine ve karar vermesine fırsat tanımalı, ve 5 duyunun aktif olduğu etkinlikler hazırlamalıdır.

Çocuğun kendi fikirlerini, beğenilerini, doğrularını ifade etmesi için ona söz hakkı vermelidir.

Sosyal iletişim ağırlıklı oyun ve drama etkinlikleri düzenlemelidir.

Onlara empati kurmanın sebeplerini ve neden empati kurmamız gerektiğini anlatmalı, çocuklarla bunu drama etkinliği yolu ile canlandırmalıdır. Bu şekilde çocuk karşısındakinin rolünü üstlenir.

Kendisine olumsuz davranıldığı zaman ne hissettiğini açıklar, sonra roller değişir. Daha sonra kendisi aynı davranışı sergilememeye dikkat eder.

Eğitimci el-göz koordinasyonunun gelişmesi için çocuğa materyal yönünden zengin bir sanat etkinliği ortamı sunmalıdır. Artık materyalleri çok kullanmalıdır. Drama, fen ve doğa, matematik etkinliklerinde de bu materyallerin kullanılması gerekir.

Jimnastik ve dans etkinliğine de eğitimde  önem vermelidir. Bu tür etkinlikler çocuğun büyük kas gelişimini destekler.

Çocuklarla sınıfta sandviç hazırlama, kolay salata yapma v.b. mutfak etkinlikleri uygulayabilmelidir. Bu etkinlikleri uygularken onlara sorumluluklar verilmelidir. Örneğin; patates salatası hazırlamada çocuklara patatesleri soydurması, patatesi elleri ile ezmelerini sağlaması da onların gelişimi ve beceri kazanması açısından önemlidir.

Büyük kas gelişimi açısından da giyinme-soyunma yarışmaları yapabilir. Örneğin çocuklar belli bir süre içinde önlerindeki tüm giysileri giyerler, eğitimci süre sonunda çocukların soyunmasını ister ve ne kadar kıyafet giydiklerini sayar ya da çocukları ikili gruplar haline sokar ve birinin gözlerini bağlar, karşısındaki arkadaşını gözleri bağlı bir şekilde giydirmesini ister. Oyun sonunda da giydirilen kıyafetleri sayar. Bu gibi etkinlikler de öz-bakım kazanımı açısından önemlidir.

Okul öncesi dönemin okula başlamadaki önemli yerini göz ardı etmemek gerekir. Okuma yazmaya hazırlık için parmak kaslarını, büyük kasları çalıştırıcı, el-göz koordinasyonunu destekleyici, sanat, drama jimnastik, oyun vb etkinliklere ağırlık verilmelidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir