Anasayfa » Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik » 2018 Liselere Giriş Sınavı LGS’ye Girecek Öğrencilere Öneriler

2018 Liselere Giriş Sınavı LGS’ye Girecek Öğrencilere Öneriler

Merhaba değerli öğrenciler 2 Haziran 2018 Cumartesi tarihinde bu yıl ilk kez yapılacak olan 2018 Liselere Giriş Sınavı’na gireceksiniz. Yani eski adıyla TEOG sınavına. Bu nedenle sizlerle gerek sınav öncesinde gerekse sınav anında neler yapmanız gerektiğini, nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmak istiyorum. 

2018 Liselere Giriş Sınavı LGS’ye Girecek Öğrencilere Öneriler

Değerli öğrenciler isterseniz öncelikle sınavda hangi sorular olacak ve sınav nasıl uygulanacak bunu konuşalım. Bu sınavda sizlere sabah 09:30 da başlayacak ilk oturum olan  sözel bölümde, 8’inci sınıf  Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerin toplam 50 soru sorulacak ve bu soruları 75 dakikada cevaplamanız istenecek.  

Sözel bölümdeki soruları cevaplamanızın ardından ise 45 dakikalık bir ara verilecektir. Daha sonra sınavınızın ikinci oturumu olan sayısal bölüm için sınıflara alınacaksınız. İkinci bölüm 11:30’da başlayacak. Sayısal bölümde sizlere matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 soru sorulacak ve 60 dakika süre verilecektir.


2018 Lislere Giriş Sınavı Öncesi Neler Yapmalısınız

Öncelikle sen ve ailen için önemli olduğunu düşündüğünüz bu sınava gereken emek ve çabayı sarfettiyseniz bilmelisin ki sen elinden geleni yaptın. Ama emeklerinin ve çabanın boşa gitmemesi adına cuma günü ve akşamı bazı şeylere dikkat etmende fayda var. Örneğin;

Sınavdan önceki cuma günü bundan önceki cuma günlerini nasıl geçirdiysen o şekilde rutinini korumalısın. Yani cuma günü daha önce hiç yapmadığın bir şeyi yapma, hiç gitmediğin bir yere gitme, hiç yemediğin bir şeyi yeme! O günü diğer cuma günlerinden farklı kılacak bir hamle de bulunma.

 

Cuma günü seni ciddi anlamda yoracak spor ve etkinliklerden uzak dur. Bedenini aşırı yormak seni ertesi gün sınavda rahatsız edebilir.

Cuma günü her zaman yediğin saatlerde yemek ye ve bilmediğin bir şey yeme. Zira bilmediğin birşey mideni bozabilir.

Cuma günü artık konu çalışmayı bırak ve seni strese sokacak bir hamle de bulunma ama istersen bir tane deneme çözebilirsin. Ama ben önermiyorum. Cuma gününü ders çalışmadan geçirip dinlenmen bence sana çok daha faydalı olacaktır.

Cuma akşamını diğer akşamlardaki gibi geçir. Akşamına ekstra bir şey ekleyip çıkarma.

Cuma akşamı her zamanki saatte uyu ve sabah her zaman ki saatte uyan. Uyumadan önce eğer uyumakta zorlanırsan kısa bir süre müzik dinleyebilir yada kitap okuyabilirsin. Ama her gün saat 10’da yatıyorsan o günde saat 10’da uyu. Ne sekiz de git yatağa ne de saat 12’de.

2018 Lislere Giriş Sınavı Sabahı Neler Yapmalısın

Bu yılın senin ve ailen için biraz sıkıntılı geçtiğini biliyorum ama yalız değilsin seninle beraber sınava giren herkes bu sıkıntıları yaşadı. Ama artık bitti ve sınav sabahı geldi çattı. Bu yılı güzel bir şekilde bitirmekte artık senin elinde. O yüzden öncelikle sınavdan önceki gün neler yapman gerektiğini yukarıda anlattım lütfen bu önerilerime uymaya çalış.  Eğer bu önerilere uyarsan bu senin lehine olacaktır. Sınavdan önceki günü konuştuysak şimdi de seninle sınav sabahı ve sınav anında neler yapman gerektiğini konuşalım.

Öncelikle sınav sabahı en geç dokuzda okulda olman gerektiğini bilmelisin. Bunun içinde sabah kahvaltı ve hazırlanma ile yolu hesaplayarak ona göre uyanmalısın.

Sabah mutlaka kahvaltı yapmalısın. Boş mide ve susuz bir şekilde sınava gitmek senin gerek enerjini gerekse dikkatini dağıtacak ve performansını etkileyecektir.

Evdeki hazırlıklarını yaparken rahatsız kıyafetler seçme, sınav anında rahat edebileceğin sade kıyafetler giyerek sınava git.

Sınava giderken gerekli kimlik ve giriş belgelerin ile kalem ve silgini unutma.

En geç sabah 9 da sınava gireceğin okulda ol. Mümkünse okula anne-baban veya ailenden bir büyük ile git.

Sınav salonuna giderken varsa ihtiyacın lavaboya gitmeyi unutma, sınav anında sıkışman seni olumsuz etkileyecektir.

Sınav salonuna oturduğun anda gerekli dağıtımları yapan ve sana neler yapman gerektiğini söyleyen öğretmenini iyi dinle. Çünkü sana dağıtılan formu doğru doldurmazsan sınavdaki cevapların boşa gidebilir ve sınavın geçersiz sayılabilir.

Sınav anında sınav kurallarına uymayı unutma. Sınav öncesi kitapçığı kontrol et ve varsa eksiklik  hemen gözetmen öğretmeninden yardım iste.

Sınav başladıktan sonra daha önce denemeleri nasıl ve hangi sırada çözüyorsan o sırada çözmeye devam et. Daha önce her zaman Türkçe dersinden başladıysan sınavda da o dersten başla.

Her soruyu dikkatli bir şekilde oku ve cevaplamadan önce emin olmaya çalış. Eğer cevaptan emin değilsen o sorunun yanına bir işaret koy ve diğer soruya geç.

Yapamadığın bir soru olursa o soruda takılıp fazladan zaman kaybetme, o soruyu işaretle ve sınavının sonunda kalan sürede o soruya dön ve çözebilirsen o zaman çözmeye çalış.

Sınav soruları değişik sıralarda geleceği için sana en zor sorular ilk bir iki soruda gelirken başkasına en kolay sorular o sırada gelebilir. İlk bir iki zorlandın diye hemen moralini bozma.

Sınav anında başkalarıyla ilgilenme, sadece önündeki sorulara odaklan ve en hızlı ve doğru şekilde bu soruları cevaplamaya çalış.

Başkalarının hızlı veya yavaş soru çözmesi seni ilgilendirmesin. başkasını cevap kağıdına veya soru kitapçığına bakma.

İkinci Oturum Zamanı

İlk sına bittikten sonra araya çıkarken lavabo ihtiyacın varsa onu karşılamayı unutma. Sınav arasında dışarı çık ve temiz hava al.

Sınav arasında varsa su ihtiyacın su içmeyi unutma. Arada koşturup kendini fazla yorma ve terletme. Dışarıda temiz hava alıp dinlen ve ikinci oturuma zamanında gir.

İkinci oturum içinde ilk oturumda ifade ettiğim her şeye uymaya çalış.

Sınavdan Sonra

2018 Liselere Giriş Sınavı LGS’ye girdin, elinden geleni yaptın ve sınavın bitti. Artık sınav sonuçlarını bekleme aşamasındayız. Ancak sorulara verdiğin cevapları hatırlıyorsan o soruların cevaplarını kontrol etmeye çalış ve doğru yanlış istatistiklerini değerlendir.

Sonrasında tatilin ve önümüzdeki yılın hayalini kurmaya devam et. Lisede görüşürüz.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Antidepresan Kullanmak Otizm Riskini Arttırıyor

Hamilelik döneminde antidepresan kullanmanın otizm riskini arttırdığı son yapılan çalışma ile kanıtlanmıştır. Montreal Üniversitesinde yapılan bu …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum