Anasayfa / Aile / Aile Danışmanlığı / 2015 Aile Danışmanlığı Sertifika Programı Kayıtları Başladı

2015 Aile Danışmanlığı Sertifika Programı Kayıtları Başladı

2015 yılının en etkin “Aile Danışmanlığı Kampanyası” Başladı. Uzaktan eğitim yöntemiyle yapılacak olan aile danışmanlığı eğitimi ile ilgili ayrıntılar şu şekildedir.

Tüm sorularınız için iletisim@pdrgunlugu.net mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Aile Danışmanlığının Amacı Nedir?

Aile danışmanlığının amacı, aile içinde yaşanan kişiler arası sorunlar olabileceği gibi, tüm aileyi etkileyen ölüm, kronik hastalık, bir aile bireyinin evden ayrılması gibi konularda aile bireylerine destek vermektir. Aile danışmanlığının belirgin ve açık hedefleri vardır. Amaç, ailenin yaşadığı sorunların çözümünün yanı sıra aile bireylerinin birbirlerini daha iyi anlamalarını, belirgin ve esnek sınırlar çizebilmelerini sağlamayı kolaylaştıracak yeni beceriler kazandırmaktır.

Aile üyelerinden herhangi birinin yaşadığı sorunun etkisi tüm aileyi kapsar ve çözüm sürecinde ailenin tümü belirleyici bir rol taşır. İlişkiler açısından sorunları olan insanların, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında, çocuklarla ve aile ile ilgili kişisel veya kişiler arasındaki sorunların üstesinden daha rahat bir şekilde gelmelerine yardımcı olur. Aile danışmanlığı, incinmiş duygular, siz ve eşiniz arasındaki veya ailedeki diğer bir kişi ile olan sorunlar, yeni yaşam düzenlemeleri ve çocukların bakımı ve mali düzenlemeler konusundaki sorunlarla ilgili olabilir.

Eşlerin arasındaki sorunların çocuğu etkilemesi veya çocuğun yaşadığı fiziksel, psikolojik, eğitim sorunlarının aile içi dinamikleri etkilemesi kaçılmazdır. Yaşanan bu sorunların çözümünde aile bireylerine psikolojik destek vermek, aile içi iletişimi güçlendirmek, aile bireylerini birbirlerine duyarlı olmalarını sağlamak aile danışmanlığının amaçlarını oluşturmaktadır.

Aile Danışmanının Aile Danışmanlığı Sürecindeki Rolü

Aile danışmanı, aile üyelerinin birbirleriyle ilişkilerinde aksayan yönleri ortaya çıkarmaya ve aile üyelerinin de bunu görmesini sağlamaya çalışır. Aile danışmanlığında bireyler ailede yaşanan bir problemi, kendi bakış açılarından ortaya koyarlarken aile danışmanı, bireylerden her birinin;

 • Diğerlerini saygı ile dinlemesine,
 • Diğerlerinin bakış açısını görmesine ve anlamasına,
 • Diğerlerin karşı duygu ve düşüncelerini daha açık bir dil ile ifade etmelerine, diğerlerine karşı incitici davranışlarda bulunmamasına,
 • Soruna yönelik olarak konuşmasına,
 • Diğerlerini oldukları gibi kabul etmesine,
 • Diğerlerinden beklentilerini açıkça ifade etmesine yardımcı olur.

Aile Danışmanlığı (aile danışmanlık) sadece ilişkilerin devamına yönelik verilen bir süreç değildir. Bazen ayrılma kararı alan eşler, bununla birlikte özellikle çocukları varsa “Biz Nasıl Sağlıklı Ayrılabiliriz?” sorusunu sağlamak için de böyle bir uzmana başvurabilirler. Bu durumda uzman (aile danışmanı) eşlerin verdiği bu karardan emin olup olmadıklarını ve kararlarının psikodinamiklerini analiz ederek onlara bu doğrultuda bir destek verir. Bu yönde verilen destekte bir çok konu masaya yatırılır ve eşlerin bu konularda ortak bir noktada buluşmaları sağlanır.

Aile Danışmanlığının Önemi

Aile içinde fertlerin yaşadıkları sorunlar, fertlerin huzursuz olmasına, birbirleriyle olan ilişkilerinin zayıflamasına, iletişim yollarının tıkanmasına ve bunların yanı sıra sorunların üst üste yığılarak bireyleri farklı çözüm yolları (evden uzaklaşma, alkol bağımlılığı, boşanma, aldatma ve evi terk etme..) aramalarına sebep olabilmektedir.

Elbette bu kadarla kalmamakta birlikte, fertleri diğer yaşam alanlarından da bazı sorunlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Bilindiği gibi, aile toplumsal yapının en küçük parçasıdır. Aile fertleri hem bireysel olarak varlıklarını sürdürmekte hem de toplumsal yapının bir parçası olarak rollerini yerine getirmektedirler.

Bu anlamda aile danışmanlığının toplumsal bir boyutu da ortaya çıkmaktadır. Fertlerin aile ortamında yaşadığı sorunlar, toplumsal rollerini ve diğer kişilerle olan etkileşimlerini de olumsuz yönde etkilemekle birlikte sorunların daha da büyümesine neden olmaktadır.

Aile Danışmanlığı Sertifikası Eğitim İçeriği (450 Saat)

 • 300 Saatlik Teorik Uzaktan Eğitim
 • 120 Saatlik Uygulamalı Eğitim
 • 30 Saatlik Süpervizyon Eğitim

Uzaktan Eğitim dersleri 4 ay sürmektedir.

120 Saatlik Uygulamalı Eğitim

 • Ailede Krize Müdahale
 • Özürlü Bireyi Olan Aileyle Çalışma
 • Birey ve Aileyle Görüşme Teknikleri
 • Çift Terapisi

30 Saatlik Süpervizyon Eğitimi

Teorik ve uygulamalı eğitimler sonrası verilecek 30 saatlik süpervizyon eğitimi sayesinde; öğrenilen bilgiler pekiştirilip, geliştirilecektir. Programa katılan öğrencilerin uygulama becerileri arttırılacak, vaka sunumlarıyla farklı görüşler ortaya konulacaktır.

Bu Sertifkayı Almak Size Ne Kazandıracaktır.

 • Açılacak olan özel veya kamu aile danışma merkezlerinde görev alabilirler
 • Aile Danışmanlığı merkezi açabilirler

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Aile Danışmanlığı İlgili Yönetmeliği

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından, Gerçek Kişiler ve Özel Hukuk Tüzel Kişileri İle Kamu Kurum …

3 Yorumlar

 1. İlgili bölümlerden mezun olmak gerekiyor ayrıntılar ilanda yer almaktdır.

 2. Açmak için Üniv sartmi

 3. safiye önal

  Aile danışmanlığı uzaktan eğitim programları için ücretiniz ve ödeme şartları ile ilgili bilgi almak istiyorum. Teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir