Anasayfa » Aile » Ergenlik » 14-16 Yaş Ergenlik Dönemi Bilişsel Gelişimi ve Ailelere Öneriler

14-16 Yaş Ergenlik Dönemi Bilişsel Gelişimi ve Ailelere Öneriler

Ergen bu dönemde karmaşık sorunlara mantıksal çözümler getirme becerisini kazanır. Düşünce ile oynayabilir, mantık oyunlarından hoşlanır.

Bu dönemde bilişsel gelişimin büyük bir kısmı tamamlanmıştır fakat beyin hücrelerinin uzun süre kullanılmadığı zaman işlevini kaybettiği de unutulmamalıdır. Bu yüzden bu dönemde bilişsel gelişime de gereken önem verilmelidir.

Ergenlik döneminde bilişsel gelişimin, düşüncesinin niteliğinde önemli değişmelerin olduğuna ilişkin ne tür kanıtlarımız vardır diye bakacak olursak;

Sadece somut, aktüel şeyleri değil soyut şeyleri de düşünmeye, görmediği ya da deneyimlemediği şeyleri de algılamaya, fikir yürütmeye başladıklarını görürüz. Ergenlik, bir yanıyla bu büyük düşüncelerin ve kuramların başladığı, diğer yanıyla varolan  gerçekliğe uyum sağlandığı zamandır.

Ergenlik dönemi tümdengelim?in başladığı dönemdir. Sadece nesneler ve deneyimler için karmaşık işlemler yapmaz, düşünce için de bunları yapmaya başlar. Sistemli ve metodlu olarak problemleri çözmeye başlar. Aynı anda bir şeyin uzunluğu, ağırlığı, ivme gücü gibi birçok özelliğini birlikte  düşünmeye başlar. Daha küçük yaştaki bir çocuğa maddenin dört özelliği verildiğinde hepsini birlikte dener ancak birindeki değişim çocuğu çuvallatır. Oysa ergen değişimleri anlayabilir.

Ergenlik dönemi bilişsel gelişimin en fazla oynadığı dönemdir. Aynı zamanda bireysel farklılığı da en fazla bu dönemde görürüz. Kendi düşüncelerinin, sınırlarının farkına varmaya başladıkları bu yaş diliminde, entellektüel kapasiteleri yaşıtları içinde büyük farklılıklar gösterebilir. Dolayısıyla anne babaların ve eğitimcilerin kıyaslama yapmasının en sakıncalı olduğu dönemdir.

12 yaştan sonra ergenler artık ?soyut işlemler dönemi?ne girerler. Düşünsel soyutlamanın temeli düşünce esnekliğinin ve olasılıkların farkına varmaktır. Bir çok görüş açısını göz önünde bulunduran ergen düşüncesine yeni bir esneklik kazandırır.

Çocuk hareket ve gerçekliğin bir kısmı ile uğraşırken, ergen zihinsel olarak birçok olasılığı göz önünde bulundurur, teoriler oluşturur ve yeni dünyalar yaratır. Gerçek ya da muhtemel sosyal gruplara karşı gittikçe artan bir ilgi duyar. Bu durum, onun hem kendisine hem de ait olduğu çeşitli gruplara (okul, aile, arkadaşlar, din vb.) karşı eleştirici olmasına neden olur.

Yetersizlik duyguları nedeniyle yeni şeyler öğrenme konusunda kendilerini kötü hissedebilir ve  direnebilirler. Ancak karmaşık problemlerle karşılaşmak, formal eğitimin isteklerine cevap vermek, fikir alışverişinde bulunmak ve tartışmak ergenlerin zihin gelişimi için ihtiyaç duydukları şeylerdir.

Orjinal olma uğraşı içindedirler ve hayatı sorgularlar. Ergenlerde yeni gelişen, geleceğe bakabilme ve karmaşık durumlara alternatif çözümler üretebilme, onların yaşamlarına önemli değişimler getirir.

Ahlak ve din konularında kendilerine ait değerler oluştururlar. Bu dönemde kazandığı bilişsel yetenekleri, sergilediği davranışın iyi ya da kötü oluşu üzerinde düşünmesini ve bir yargıya varmasını sağlar.

Aileye Öneriler

Aile çocuğun yazma ve  etkinlikleri için desteklemelidir, örneğin; günlük yazması kitap okuması için ona bu yönde armağanlar alarak

Boş zamanlarda ilgilenmesi için puzzle, kelime ve zeka oyunları gibi materyaller sağlayabilir. Ergenle beraber bu oyunları oynamak da onunla yakınlık kurmanın bir yoludur.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum