Anasayfa / Aile / Ergenlik / 14-16 Yaş Çocukların Sosyal ve Ahlaki Gelişimi

14-16 Yaş Çocukların Sosyal ve Ahlaki Gelişimi

Bu dönemde çocuğun kimlik kazanımı  tamamlanır ya da kimlik karmaşası yaşamaya devam eder. Kimlik kazanımı tamamlanmazsa  bocalama da devam eder. Kimlik kazanımı tamamlanırsa güvenli bir genç olur.

Karşı cinse ilgi özellikle duygusal açıdan kız çocuklarda yoğundur. Bu dönem erkek çocuklar için hormonal yönden yoğun bir dönem olduğu için erkek çocuklarda karşı cinse karşı hem cinsel hem de duygusal ilgi devam eder.

Ergenin çevresinde iletişim kurduğu kişiler ya da iletişim kurma yoğunlukları değişir.

Aileye Öneriler

Çocuğu sosyal faaliyetlere teşvik etmeliler.

Kız-erkek çocuk ayrımı ne aile için ne de dışarıdaki çocuklara karşı yapılmamalıdır.

Aile sık sık çocukla konuşmalı, sorunlarını dinlemeli ve ona destek olmalıdır.

Çocuğun kimlik karmaşasını önlemek için, onu hoşlandığı şeylerle belirli ölçüde baş başa bırakmalıdır.Örneğin; İpek 15 yaşında lise 1. sınıf öğrencisidir. Alış-verişe annesiyle beraber çıkarlar. Sonra İpek alacağı kazağın nasıl olacağına karar veremez annesi de bu kararı onun vermesini ister ve İpek ?Aaa! Ayşe?nin üzerinde geçen gün görmüştüm bu kazağı çok yakışmıştı ben onu alacağım!? der. Evet belki o kazak İpeğe de yakışacaktır ama İpek böyle giderse hep bu şekilde alış-veriş yaparken kararsız kalacaktır.

Bu dönem çocuklarına ailenin öğretmesi gereken en önemli şey onların kendi beğenileri doğrultusunda ve kendisine yakışanı seçmesi için rehberlik etmesidir. Bu durumda anne ?İpek madem ki karar veremedin o zaman gözüne takılan birkaç tanesini dene en çok hangisi sana yakışıyorsa onu alalım.? diyebilmelidir.

Çocuklarda bu dönemde ya kurallara uyma ama sorgulama ya da sıra dışı olma eğilimi görülür.İntihara,suça, eğilim de görülebilir. Bunların sebebi kimlik kazanımı tamamlanmadığı için yaşanan kimlik karmaşasıdır.

Aileye Öneriler

Aile çocuğun yaptığı hatalara karşı anlayışlı olmalıdır.

Bu dönemde ergenin çok fazla üzerine gidilmemeli sorunlar konuşularak  çözülmeye çalışılmalıdır. Örneğin Akif 17 yaşında Lise 3. sınıf öğrencisidir. Babası onu odasında sigara içerken bulur. Onunla oturup konuşup sigara içmesinin bu yaşta onun gelişimine zarar vereceğini, sigaranın neden içilmemesi gereken bir madde olduğunu anlatır.

Bu dönemde intihar, suç teşkil eden davranışlar gösteren madde bağımlılığı olan çocuklar için psikolojik rehberliğe başvurulmalı, çocuğa psikolojik destek sağlanmalı, danışman ile aile de görüşmeli ve danışmanın rehberliğine göre hareket etmelidirler.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Dört Yaş Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

4 yaşına gelen çocuk, artık 3 yaşında olduğundan daha sakin, daha uyumlu ve hareketlerini daha …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir