Anasayfa » Aile » Ergenlik » 14-16 Yaş Adölesan Dönem Çocuklarının Psiko-Seksüel Gelişimi ve Ailelere Öneriler

14-16 Yaş Adölesan Dönem Çocuklarının Psiko-Seksüel Gelişimi ve Ailelere Öneriler

Bu dönemde erkeklerde genital sistemlerin gelişimi daha yoğun yaşanır. Kızlar genellikle bu sürece  bir önceki dönemde başlarlar.

Örneğin; kızlarda adet kanaması erkeklerdeki ereksiyondan daha evvel yaşanır ve ergenlik çağında erkekler kızlara kıyasla fiziksel yönden daha minyon,ufak tefek görünebilirler.Erkeklerde boşalma bu dönemde başlar.Cinsel öğelere ilgi artar.

Cinsel konularda sürekli bir şeyler öğrenme çabası içindedirler. Bu konuda çok fazla odaklanıp bazı amaçlar edinebilirler. Kızların ise bu dönemde bir önceki dönemde başlayan bedensel gelişimleri devam ederken  psiko-seksüel gelişim açısından olgunluk kazanmaya başlarlar.

Bu dönemde ergenler vücutlarına daha çok özen göstermeye başlarlar. Kızlar özellikle duygusal anlamda,erkekler ise hem duygusal hem de cinsel anlamda ilişki kurma eğilimi içindedir.Çocuklarda,özellikle erkek çocuklarda mastürbasyon görülür.

Aileye Öneriler

Ailelerin,  çocukların bu dönemdeki merakını önce anlayışla karşılamalı, sonra ona toplumun bu tür konulara bakış açısından bahsetmelidir. Ona cinselliğin yemek yemek, su içmek gibi doğal bir ihtiyaç olduğunu ama  belli bir yaştan önce yaşanmasının ne gibi olumsuzluklar doğurabileceğinin anlatması gerekir.

Aile çocukların pornografik yayınlara olan ilgisini kızarak, olumsuz tepkiler vererek  karşı çıkmamalıdır, fakat bu yayınların ticari içerikli olduğundan ve sağlıklı  yayınlar olmadığından bahsetmelidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum