Anasayfa » Aile » Ergenlik » 14-16 Yaş Adölesan Dönem Çocuklarının Psiko-Motor Gelişimi ve Ailelere Öneriler

14-16 Yaş Adölesan Dönem Çocuklarının Psiko-Motor Gelişimi ve Ailelere Öneriler

Çocukların bu alanda geçirdikleri değişiklikler düzene girmeye başlar.

Erkek çocuklarda genel olarak, vücuttaki kas dokusu artar, boy uzar, ses çatallaşır ve kalınlaşır, üreme organları gelişir sperm üretimi başlar. Kız çocuklarda ise deri altı yağ dokusu artar, beden hatları yeni biçimini alır, her ay yumurta hücresinin üretimi başlar ve ilk menstrüasyon görülür, derideki yağlanma sebebiyle sivilce ve siyah noktalar görülür.

Boy uzamaları devam eder. Takım faaliyetlerine katılım artar.Spor aktiviteleri daha büyük önem kazanır. Erkekler bu dönemde özellikle futbol, basketbol, uzak doğu dövüş sporları ile daha yakından ilgilenir. Kızlar  voleybol, basketbol, aerobik türü sporlara ilgileri vardır.

Aileye Öneriler

Aileler çocukların spor aktivitelerini desteklemeli, bu alanlara yeteneklerinin de gelişimi açısından ve psiko-motor gelişimlerini desteklemek için onların bu tür aktivitelere katılmasına fırsat tanımalı, kısıtlamamalıdır.

Bu dönemde beslenmelerine dikkat etmelidirler

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum