Anasayfa / Aile / Ergenlik / 14-16 Yaş Adölesan Dönem Çocuklarının Öğretmenlerine ve Ailelerine Öneriler

14-16 Yaş Adölesan Dönem Çocuklarının Öğretmenlerine ve Ailelerine Öneriler

Eğitimci bu dönemde öğrencilerini gelişimlerine  katkıda bulunacak etkinliklere yönlendirmelidirler.

Onların meslek seçimi konusunda da onlara rehber olmalıdırlar. Örneğin; Bir gün kararlaştırıp beraber sinemaya gitmeyi, yahut ders arası uygun bir zamanda  çocuklardan enstrüman çalmalarını vb. yeteneklerini sınıfla paylaşmasını isteyebilir.

Bu dönem çocukları için tiyatro ve drama da çok önemlidir.Yine uygun olursa eğitimci belli bir zaman dilimini bunun için ayırıp sınıf ile beraber bir oyun hazırlayıp bunu sergilemelerini sağlayabilir.

Eğitimci öğrencilerinin sorunları ile birebir ilgilenebilirse ve onları dinleyerek düşüncelerini    paylaşıp rahatlamalarını sağlayabilirse  yetişkin desteğini hissedip kendilerini güvende hissetmelerini sağlamış olacaktır.

Bu yaş döneminde çocuğun genel özelliklerinin bütüncül olarak değerlendirilmesi çok önemli ve gerekli bir unsur olarak göze çarpmaktadır.Gerek aile gerekse eğitimci çocuğun özelliklerini değerlendirken ayrımlaştırma değil bütüncül olarak bir değerlendirme yapmalıdır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir