Anasayfa » Pedagoji » 12-14 Yaş Çocuklarının Sosyal-Duygusal Gelişimi ve Ailelere Öneriler

12-14 Yaş Çocuklarının Sosyal-Duygusal Gelişimi ve Ailelere Öneriler

Bu dönemde çocuğun kendini algılayışı değişmeye başlar. Kimlik arayışı içine girer. Arkadaşları onun için çok önemli bir modeldir, karşı cinsle iletişimi artar. Duygusal bir dönemdedir, özellikle fiziksel görünümü konusunda çok hassastır.

Aileye Öneriler

Bu dönemde çocuklar kimlik karmaşası içinde olduğu için aile ona her açıdan örnek olmaya, onunla konuşmaya ve ona rehber olmaya çalışmalıdır. Örneğin; çocuk bu dönemde popüler olan  gruplara özenmekte ve onlar gibi giyinmek istemektedir. Aile buna karşı çıkmamalı, ama çocuk çok sıra dışı ve toplumun yadırgayacağı şekilde bir görünümde ise  bu konuda onunla konuşmalı, bu şekilde giyinmenin onun açısından ne tür olumsuzluklara sebep olacağını tatlı dille anlatmalıdır.

Çocuğun arkadaşları ile ve karşı cins ile iletişimine müdahale etmemeli aksine onun sosyalleşmesini desteklemelidir.

Çocuğun fiziksel görünümünde olan değişiklikler hakkında ona rehberlik etmelidir. Örneğin; Filiz 13 yaşında ve yüzünde çok sivilce var, aile ona bunun olağan bir değişiklik olduğunu anlatmalı, çocuk eğer bu durumdan çok rahatsız oluyorsa onu bir cildiye uzmanına götürmelidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Dört Yaş Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

4 yaşına gelen çocuk, artık 3 yaşında olduğundan daha sakin, daha uyumlu ve hareketlerini daha …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir