Anasayfa » Pedagoji » 12-14 Yaş Çocuklarının Psiko-Seksüel Gelişimi ve Ailelere Öneriler

12-14 Yaş Çocuklarının Psiko-Seksüel Gelişimi ve Ailelere Öneriler

Ergenlik döneminde seksüel açıdan önemli değişiklikler başlar.Bu yaşlar arasında vücutta hızla değişiklikler olur. Vücut tüylenir, genital sistem, cinsiyet yönünde gelişmeye, bir takım salgıları ve hormonları devreye sokmaya başlar.

Erkeklerde yüz bölgesinde tüylenmeler meydana gelir. Kızlarda özellikle bu yaşlarda mensturasyon başlar (adet kanamaları), bu kız çocuklar için alışılmışın dışında uyum sağlaması zor önemli bir dönemdir. Çocuklar bu dönemde yavaş yavaş aileden kopup arkadaş çevresi ve karşı cinse ile daha çok iletişim kurmaya başlar.

Aileye Öneriler

Bu dönem çocuklarınız ile duygusal bağ kurmanız için çok önemli bir dönemdir. Aile desteğini ve rehber davranışları gösterilirse, ileride çocukta psiko-seksüel açıdan sorunların görülme olasılığı büyük ölçüde azalır.

Çocuğunu ergenlik çağına girmeye başladığı ve değişiklikler yaşadığı zaman değişiklikler hakkında onunla konuşulması gerekir. Bu değişikliklerin onun cinsel kimliğini kazanması için ne kadar gerekli olduğunu anlatılması önemlidir. Özellikle kız çocukların mensturasyon fizyolojisi (adet kanamaları) hakkında ailesinden bilgi alması çok önemlidir. Çünkü ailesi bu konuda onunla konuşmazsa ergen arkadaşları ile konuşacaktır, buda eksik ya da yanlışlıklar bilgi edinmesine sebep olabilir.

Aile çocuğun arkadaşlarına karşı daha ilgili olmasına kızmamalıdır. Eğer çocuğun zarar görmesinden korkuluyorsa  arkadaşlarını eve  yemeğe davet edip onlarla tanışıp konuşarak ve çocukla da sürekli arkadaşları hakkında konuşarak arkadaşlarının  nasıl kişiler olduğu  anlaşılabilinir. Böylece olası olumsuz durumlara da engel olunur.

Aileler çocuklarının  onaylamadıkları  bir arkadaşı varsa, bu konuda yalnızca düşüncelerini paylaşıp gerekçelerini anlatmalılar. Kız çocuğun ailesi onların görüşmesini istemez. Sonra bu çocuklar baskı altında kaldıkları için bu durumdan kurtulma, hep bir arada olma yolu olarak kaçmayı seçerler. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşmamak için kız çocularının erkek arkadaşlarını, erkek olarak değil onun yaşıtı bir çocuk olarak görmeli, konuşmalarına iletişim kurmalarına karşı çıkmamalıdır.

Çocuklar da bireydir, onları yönlendirebiliriz, ama  onları kontrol altına alamayız.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum