Anasayfa / Pedagoji / 12-14 Yaş Çocuklarının Öğretmenlerine ve Ailelerine Öneriler

12-14 Yaş Çocuklarının Öğretmenlerine ve Ailelerine Öneriler

Eğitimciler bu dönemde çocuklar için çok önemlidir.Onlar için öğretmenin davranışları, giyimi, görünüşü konuşması,ilgisi, onlara verdiği öğütler çok önemlidir.Bunun için eğitimci  çocuklara örnek davranışlar göstermeli,onlarla konuşmalı, ilgilenmeli, onlara toplumdan Türk geleneklerinden, milli değerlerden bahsetmelidir.

Eğitimciler çocuklara bu dönemde yaşanan değişikliklerden de bahsetmelidir.Onların sınıf içi ve dışında iletişimini güçlendirmek, kız-erkek tüm bireylerin arkadaşça ilişkiler içinde olabilmesini sağlamak için onlarla çeşitli faaliyetler düzenlemelidir.Örneğin; bir piknik düzenleyebilirler, sınıf içinde çeşitli konular hakkında çocuklarla tartışabilirler ya da drama etkinlikleri ile kaynaşarak  yardımlaşma,iletişim yeteneklerinin gelişimine katkıda bulunabilirler.

Bu dönemde yaşanan kimlik karmaşasının hafifletilmesi ve ergenin kendini tanıması için bir takım etkinlikler düzenlemelidir. Örneğin; eğitimci çocuklardan hepsinin sevdiği renkte bir fon kağıdına sevdikleri şeyleri sıra ile yazmalarını ve bu kağıtları katlayıp bir büyük kutuya koymalarını ister. Sonra çocuklar tek tek sıra ile bu kağıtlardan bir tane çekerler. Burada yazanları okurlar ve bu arkadaşlarının kim olduğunu tahmin etmeye çalışırlar.

Eğitimci kendini tanımayla ilgili buna benzer çok farklı türde bir çok etkinlik düzenleyebilir.

Eğitimci çocuklara bu dönemde yaşanan fiziksel değişikliklerden de bahsetmeli ve bu konularda çocukların gelişimini çocuklarla beraber takip etmelidir.

Bu dönemde  çocuklarla duygusal konularda da konuşmalıdır. Bunu bilhassa birebir yapması gerekir.Örneğin; çocuklara daha önceden onların her sorununu kendisiyle paylaşabileceklerini  ve bunu birebir paylaşmalarını isteyebilir.

Bu dönemde karşı cinse ilgi yoğunlaşır. Eğitimcinin bu konuda yapması gereken şey; ergenin duygularını paylaşmak, bunların çok doğal şeyler olduğunu bir insana karşı ilgi duymanın çok doğal bir ihtiyaç olduğunu onların bu hislerinin güzel şeyler olduğunu söylemesidir.

Eğitimci bu dönemde çocukların ahlak gelişimini desteklemek için en iyi modeldir. Aile gibi eğitimci de konuşmaları ve davranışları arasında çelişki göstermemelidir.Örneğin,”Yaşadığımız çevre kendi sağlığımız açısından temiz olmalıdır. Bunun için biz de çevremizi temiz tutmaya özen göstermeliyiz.?deyip teneffüste yere döktüğü kağıdı yerde bırakıp çekip gitmemeli, yahut onu ?Ali sen şunu al, çöpe at yavrum.? dememeli kendi davranışını kendisinin fark etmesini ve düzeltmesini sağlamalıdır.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuklar Ekran Bağımlısı Oluyor

Prof. Dr. Haluk Yavuzer, ekran bağımlılığının, madde bağımlılığı kadar tehlikeli olduğunu belirtti. Ekrandaki görüntülerde hareketlilik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir