Anasayfa » Pedagoji » 12-14 Yaş Çocuklarının Ahlak Gelişimi ve Ailelere Öneriler

12-14 Yaş Çocuklarının Ahlak Gelişimi ve Ailelere Öneriler

Bu dönemde çocuklarda geleneksel ahlaki değerler ön plandadır. Kimlik bocalaması­nın sürmesi nedeniyle hem uyulması gereken kuralları görü hem de isyankar olma davranışı gösterebilirler.

Topluma adapte olma ve grup mantığına göre ?Herkes yapıyor, ben neden yapmayayım!? mantığıyla uyum sağlayabilirler. Sevdikleri, kendisine yardım ve ilgi gösteren, dış görünüşünü, bazı özelliklerini beğendikleri büyüklerini ahlaki bakımdan model alırlar.

Aileye Öneriler

Aile çocuğa gelenek, görenek, değer yargıları, ahlaki konular açısından örnek olmalı, toplumun değerlerinden, tabularından, genel ahlaki kurallarından bahsetmelidir.

Çocuğa ?olması gereken? olarak anlattığı davranışların aksini kendisi göstermemelidir. Çocuğa örnek olmada çocuğun aileden en yakın gördüğü kişi de önemli bir yer tutar. Örneğin; çocuğun iletişimi babası çok sıkı ise baba ona ahlaki bakımdan örnek olacak davranışlar göstermelidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum