Anasayfa » Pedagoji » Çocuk & Oyun » 0-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalıdır

0-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalıdır

Doğumdan itibaren bebeğiniz dış dünya ile iletişime geçer ve çevresinde bulunan objeleri algılamaya başlar.1.ayın sonundan itibaren dünyayı keşfe başlarlar.Önce gözlerini bir objeye odaklarlar sonra o objeyi gözleri ile takip edebilir düzeye gelirler.

Bu dönemdeki bebekler, 1.ayın sonundan itibaren dünyayı keşfe başlarlar.Önce gözlerini bir objeye odaklarlar sonra o objeyi gözleri ile takip edebilir düzeye gelirler.

4.ayın sonunda kavrama yetenekleri iyice gelişmeye başlar.Yakınında olan her objeye dokunmak ve bu objeyi ağızlarına götürmek bebeklerin vazgeçilmezidir.Bu dönem, bebeklerin ezberleme yeteneklerinin geliştiği bir dönem olduğu için, işittikleri sesleri taklit etmek bu dönemde başlar.

Seçtiğiniz oyuncağın bebeğiniz için güvenli ve rahat olması her şeyden önemlidir. Yatağına asabileceğiniz dönenceler, uyurken karanlıktan korkmasını engelleyecek ışıklı peluşlar , yumuşak peluşlar, müzik kutuları, sesli çıngıraklar, yumuşak dokulu ısırabileceği oyuncakları bu dönem bebeklerine tavsiye edebiliriz.

Alınan oyuncak bebeğin görme ve duyma gibi duyularının gelişmesini yardımcı olmalıdır. Örnek özellikli oyuncaklar bu duyuları harekete geçiren melodiler, renler ve görüntüler içermelidir. Etki ?Tepki kavrama yeteneğini geliştirmesine ve bebeğin keşfetmesini cesaretlendirecek faaliyetler içinde barındırmalıdır.

Hareketlerinin denetimine ve koordinasyonuna katkı sağlamalıdır.

Çocuğun güvenli oynayabilmesi için tasarlanmış olmadır.

Kaliteli ve dayanıklı olması kaçınılmaz olmadır.

Her şeye dayanıklı olmalıdır.

Modern ve pratiktir, modern ebeveynler için özellikle geliştirilmiştir.

Bakma, dinleme, ağza alma ve dokunmaya yönelik olmalıdır.

Bebekler asılı hareket eden ve hafif, yumuşak sesler çıkaran nesleri veya dönenceleri izlemekten hoşlanır. Bu yönde hazırlanan tasarımlar..

Elinde tutabileceği hafif, ağzına götürebileceği oyuncaklar keskin köşe veya kenarları olmamalı, boğazına burnuna, kulağına kaçabilecek küçük parçalardan oluşmamalıdır.

Çıngıraklar ve muzikli oyuncaklar. Yumuşak sıkınca ses çıkartan oyuncak ve toplar(topların çapı 44 mm olmalıdır)

Bu tür oyuncaklar bebeklerin dokunma ihtiyacını artırmalı, onların hareketlerini ve zekalarını geliştirmeli, güçlendirmelidir.

Alınan oyuncak fiziksel, duygusal, ruhsal ve zihinsel, sosyal ve ahlaki gelişimine katkı sağlamalıdır.

Oyuncak seçinde blok oyuncaklar tercih edilebilir. Bu oyuncaklar önemli becerilerin gelişmesine katkı sağlar. Etki tepki ilişkisini kavrar. Görme ve elleri koordine eder. Birşeyler inşa etme ürütme düşüncesine önemli katkı sağlar..

Oyuncaklar;

6 Yaş ve üzeri Bebeklerin ilk hareketlerinde yardımcı olmalıdır.

El- göz koordinasyonuna katkıda bulunmalıdır. Becerini etkileyerek geliştirmelidir.

Oyuncalar işlevleri ile çocuğun etki-tepki ilişkisini kavramasına yardımcı olmadır.

Güvenlik ön planda olmalıdır, güvenle oyuncağı kullanmalıdır.

Dayanıklı, kolay kolay kırılmayan, boyaları çıkmayan, bozulmayan oyuncaklar olmalıdır.

Bu yaştaki bebekler oyunakları birbirne vurmaktan, birbirinin içine sokmaktan düşürmekten bükmekten, sıkmaktan, sallamaktan, sürüklemekten, ısırmaktan, fırlatmaktan, açıp kapamaktan, doldurup boşaltmaktan hoşlanırlar. Oyuncak seçimi olarak üst üste istiflenen büyük ebatlı oyuncaklar, itme çekme oyuncaklar, doldurup boşalta bileceği nesnelerle dolu kutular, sert kumaş oyuncaklar vb..

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Bebeklerin Hareket Gelişimi ve Özellikleri

Bebek doğduğunda kendi bedenini kontrol edecek durumda değildir. Daha sonra tüm bebekler biraz daha erken …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum