Anasayfa » Pedagoji » Çocuk Gelişimi » 0-3 Yaş Çocukların Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmeli

0-3 Yaş Çocukların Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmeli

Bu dönemde bilişsel alanda hazırlanacak etkinlikler 5 duyunun aktif kullanılacağı etkinlikler olmalıdır.Etkinlik materyalleri yumuşak, sivri olmayan, hoş kokulu materyaller olmalıdır.Çocuğun göz kontağı kurması, aynada kendini izlemesi sağlanmalıdır.Sesin geldiği yöne bakma refleksi de işitme kayıplarını ve görme konusunda eğitimciye önemli ipuçları verir. Reflekslerin takibi hem çocuğun gelişimsel çizgisini belirler hem de gelişimsel problemlerin açığa çıkıp erken müdahaleyi  sağlar.

Dil gelişimi açısından, eğitimci nesnelerin isimlerini, o nesneleri canlı sunarak ya da ilgi çekici resim ve materyaller göstererek anlatmalıdır. Eğitimci dilin, bilişsel gelişimin bir göstergesi olduğunu unutmamalıdır. Çocuğa kısa tekerlemeler söylemeli, basit parmak oyunları oynatmalı, basit ve görsel hikayeler anlatmalıdır.

Aile gibi eğitimci de, tuvalet eğitimi  ve beslenme konusunda çocuğa karşı zorlayıcı tutumlar sergilememelidir.Temel güven duygusunun gelişimi için çocukla göz kontağı kurmalı, onun bağımsız hareket edebilmesi için ona fırsat tanımalı, aynı zamanda olası tehlikeli durumlarla karşılaşılmaması için çocuğu gözlemlemeli, gerektiğinde müdahale etmelidir.

Eğitimci parmak kaslarının gelişimini desteklemesi açısından özellikle parmak boyası etkinlikleri, el-ayak baskısı etkinlikleri düzenlemelidir.

Sınır içersini boyama etkinliklerini de  çocuk el-göz koordinasyonunu daha iyi kazanmasına yardımcı olur.Ama verilen boyama etkinliklerinin sınırlarına dikkat edilmelidir.Eğitimci bu dönemde çocuk açısından ceza ve itaat eğitiminin temellerini atabilir.

Bu dönemde çocukta empati duygusu gelişmediği için eğitimci çocuğa daha çok somut konuşmalıdır.Örneğin; Ayşenin oyuncağını alırsan üzülür. yerine Ayşenin oyuncağını alırsan seninle oynamaz. şeklinde somutlaştırılmış bir ifade kullanmalıdır.

Çocukla yüksek sesle konuşmamalı, ona bağırmamalı, uzun süreli ceza verilmemeli ve sevdiği şeyleri elinden almak da eğitimci için bir ceza yöntemi olmamalıdır. Çocuğa hatalarını düzelttirerek somut cezalar verilmelidir. Örneğin; sınıftaki blokları yerle bir ettiyse, blokları cezası verilebilir.

Eğitimci çocuğun yemeğini kendisi yemesi için çocuğa fırsat tanımalı, kıyafetlerini giyme, diş fırçalama, el yıkama, temizlik ile ilgili somut etkinlikler hazırlamalıdır.

Bu dönemde bebekler sahiplenme duygusunu kazanmadığı için sınıf veya eğitim ortamı içerisinde tek materyal üzerine yoğunlaşmakta zorlanabilir, sürekli diğer arkadaşlarının oyunlarını bozabilir, onların materyallerini alabilir. Bunun önlenmesi için, eğitimci çocuk tek materyalle oynarken ona materyalle değişik oyunlar oluşturması için yönlendirme yapmalı ve aitlik kavramından somut bir şekilde bahsetmelidir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Çocuk “Hayır” Cevabını 2 Yaşında Öğrenmeli

İki yaşındaki bir çocuk “hayır” cevabını anlamaz ve ona disiplin vermek oldukça zordur. Onu belalardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum