Anasayfa » Pedagoji » 0-3 Çocuklarında Psiko-Seksüel Gelişim ve Ailelere Öneriler

0-3 Çocuklarında Psiko-Seksüel Gelişim ve Ailelere Öneriler

Bu yaşlar oral dönemi içerir.Çocuklar bu gelişimde ilk olarak emme refleksini kazanırlar.Her nesneyi ağız yoluyla tanımak isterler.

Anne çocuğun beslenmesini sağlıklı bir şekilde sağlar ise çocukta duygusu güven gelişir.Annenin bu dönemde çocukla sürekli konuşması onun gelişimine olumlu katkı sağlar.Tuvalet eğitimine 2 yaşından önce başlanmamalıdır.Çocuğun anüs kas gelişiminin uygun hale gelmesi için en az 2 yaşını doldurması gerekir.

Aileye Öneriler

Anne çocuğun beslenmesini geciktirmeden karşılamalıdır,bu esnada onunla göz teması kurmalı,konuşmalıdır.

Annenin beslenme konusunda çocuğu zorlamaması gerekir.

Tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuk bilişsel yönden buna hazırlanmalı, neden tuvalete gitmesi gerektiği ona anlatılmalı. Tuvalet eğitiminde baskı, utandırma, dışkıya karşı iğrendirme, su sesinde çiş yaptırma, ceza yöntemleri uygulanmamalıdır. Tuvalet eğitimi gece ve gündüz aynı anda uygulanmalıdır (gece altı bağlandığı takdirde çocuk gece ıslatmasının uzun yıllar üstesinden gelemeyebilir.)

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Gelişimsel Psikopatoloji ve Tarihsel Gelişimi

Bugün ayrı bir disiplin olarak kabul edilen gelişimsel psikopatoloji alanının temelleri, deneysel psikoloji, gelişim psikolojisi, …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum

%d blogcu bunu beğendi: