Anasayfa » Pedagoji » 0-3 Çocuklarında Psiko-Motor Gelişim ve Ailelere Öneriler

0-3 Çocuklarında Psiko-Motor Gelişim ve Ailelere Öneriler

Bu dönemde çocuklar reflekslerin gelişiminden sonra bacak, kol, gövde koordinasyonunu kazanır ve yavaş yavaş küçük kas (parmak kasları vb) gelişiminin temellerini atmaya başlarlar.

Örneğin; 2 yaşında kaşık tutarlar ama çok koordineli (yetişkin gibi) olarak kullanamazlar.Bu dönem özellikle büyük kas (kol, bacak gövde) ve küçük kas (parmak kasları) gelişiminin temellerinin atılması açısından önemlidir.

Aileye Öneriler

Aileler bu dönemde çocuğun reflekslerine,uyarıcılara olan tepkilerine, göz koordinasyonuna,sesi duyup duymadığına,parmaklarını kullanması konusuna dikkat etmelidir.

Reflekslerini bir uzmanla görüştükten sonra takip etmelidirler.

Bu dönemde duyuların gelişimini anlamak çok önemlidir, çünkü eğer çocuğun gelişiminde bir problem varsa bunu bebeklik döneminde anlamak erken tanı, erken tedavi anlamına gelir

Örneğin; çocuğun ilk aylarında işitme problemi olup olmadığını anlamak için aile, çocuğa göstermeden onun arkasında çıngırağı sallar onun sesi arayıp aramadığına bakarak işitme ile ilgili bir sorunu olup olmadığını anlar, eğer çocuk sese tepki vermezse mutlaka bir uzmanla görüşülmelidir. Engel tanıları konulması açısından da refleksler çok önemlidir.

Aile çocuğun yapabildiği andan itibaren kaşık tutmasına, elbiselerini giymeye çalışmasına,oyun şeklinde diş fırçalamasına-kendisi de o ortamda olmak koşulu ile- izin vermelidir.

Çocuklara bu fırsatı vermek çok önemlidir, çünkü bu tür denemelerle çocuğun küçük kaslarının (parmak kaslarının) ve el-göz koordinasyonunun gelişmesinin  ilk temelleri atılır ve çocuk, küçük yaştan itibaren bağımsız hareket etme yeteneğini  kazanmaya başlar.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez

Disiplin Olmadan Çocuk Yetiştirilemez dediğimiz için çocuk eğitimi üzerine belki de en çok konuşulan konulardan …

Ne Düşündüğünü Merak Ediyorum