Anasayfa / Pedagoji / 0-3 Çocuklarında Bilişsel Gelişim ve Ailelere Öneriler

0-3 Çocuklarında Bilişsel Gelişim ve Ailelere Öneriler

Bu dönemde beyin gelişimi hala devam etmektedir.Ayrıca bu dönemde reflekslerin kazanımı çocuğun gelişimi açısından önemlidir. İlk kazanılan refleks emme refleksidir. Sonra moro refleksi (göğsünü ileri doğru atma) gelir. Bunu başı tutma, nesneleri takip etme, tutma, yakalama emekleme, sallanma gibi refleksler takip eder.

Reflekslerin takibi gelişimin problemlerini saptamak açısından önemlidir.Her çocuk, gelişimde bireysel farklılık gösterir ama genel olarak çocuğun  bu refleksleri kazandığı dönemler benzerdir.

Bu dönemde çocuk ben-merkezcidir.Özellikle yürüme kazanımı sonrasında oyun ve uğraşlarında materyallerin tam olarak ona ait onun hakimiyetinde olmasını ister.

Bu dönemin sonuna kadar bebek kendisi ile dış dünya arasındaki ayrımı fark eder, taklit yeteneği gelişmeye başlar, hedefe yönelik davranış gelişir. Ayrıca birinci devresel tepkiler (0-4 aylar) gelişir; parmak emme,ikinci devresel tepkiler (4-10 aylar) gelişir; bebeğin bedeni dışındaki nesnelerle olan hareketleri tekrarlaması,üçüncü devresel tepkiler (10-18 aylar) gelişir;vücudu dışındaki araçlarla davranışların tekrarı,bir sopayla istediği oyuncağı almayı denemesi gibi.

Aileye Öneriler

Zeka açısından sinir sinapsları arasındaki bağların güçlendirilmesi gerekir.Zeka doğuştan getirilen bir özelliktir, ancak uyaran çokluğuna göre gelişip uyaran azlığına göre de körelir.Çocuğun oyun materyallerinde önemli olan materyallerin 5 duyuyu aktif uyarmasıdır. Çocuğun çevreyi tanıması engellenmemelidir. Sesli oyuncaklar, değişik dokulu nesneler, değişik renk ve boyutta nesneler uyaran çokluğunu sağlar.

Çocuğa müzik dinletilmelidir.

Çocuğun oyun materyallerinin çok küçük ve zararlı madde içeren sivri keskin vb. malzemeden olmaması gerekir, çünkü çocuklar özellikle 0-18 ay arası nesneleri ağzıyla tanıma eğilimindedir.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

 2-3 Yaş Döneminde Çocukların Sosyal Gelişim Özellikleri

Sosyalleşme, bebeğin 3 ay dolaylarında insanla objeler arasındaki farkı görerek, değişik tepkiler göstermesiyle başlar. Bebekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir