Anasayfa / Pedagoji / Çocuk Gelişimi / 0-2 Yaş Çocukların Cinsel Gelişim Özellikleri

0-2 Yaş Çocukların Cinsel Gelişim Özellikleri

Çocuğun gelişimi ve eğitimi açısından 0-2 yaş döneminin önemi büyüktür.Gelişime ilişkin tüm temeller bu dönemde atılır.Bu dönemde çocuğun gereksinimleri çok yalın olmakla birlikte; bunların karşılanmaması durumunda,sonradan giderilmesi güç olan olumsuz sonuçlar ortaya çıkar.Bu yüzden, bu dönemde, çocuğa sağlıklı bir eğitim verilmesi ve uygun bir ortamın yaratılması büyük önem taşır.

0-2 yaş dönemi çocuk gelişimi açısından son derece önemli bir çağdır. Bireyin yaşamını devam ettirecek en temel alışkanlıklar bu dönemde şekillenir. Yemek yeme, konuşma, tuvalet eğitimi vb. gelişimler 0-2 yaş döneminde oluşur.0-1 yaş genelde oral dönem diye adlandırılan ve çocuğun dış dünya ile bağlantısını ağırlıklı olarak ağız yoluyla sağladığı dönemdir. Bu dönemde bebeğin en önemli gereksinimi güvendir.

Bebekler 2-3 aydan başlayarak emeklemeye başlarlar ve çevrelerindeki dünyayı keşfe çıkarlar.Yaklaşık 15 aylık olduklarında ayakta durup yürüyebildikleri zaman bu keşiflerini daha da genişletirler. Çocuklar bir yandan çevreyi tanırken, diğer yandan da ?kendilerini? tanımaya çalışırlar, bedenlerinin nasıl olduğu konusunda oldukça bilgi edindikten sonra, diğer kişilerin bedenlerinin nasıl olduğunu araştırmaya başlarlar. Başka oğlanların ve kızların kendilerine benzeyip benzemediğini, farklı olup olmadığını görmek ve öğrenmek isterler.

Bir yaşına doğru, çocuklar davranışlarından ve görünüşlerinden kız ve erkek olarak seçilebilir duruma gelirler. İki yaşında kız ve erkek çocuklar, yalnız giyinişlerinden ve saçlarından değil,oyunlarından, seçtikleri oyuncaklardan ve genel olarak davranışlarından açıkça ayırt edilebilirler.

Davranış gelişiminin, çocuğun doğumundan çok önce başlamakta olduğu araştırmalar sonucu belirlenmiştir.Bu dönemle ilgili bilgilerin büyük çoğunluğu, gelişimin tamamlanmasından önce,kaza ile veya kasıtlı olarak anne karnından alınan ceninlerin incelenmesinden elde edilmiştir.

Yetişkinlerin yaklaşımları, tutumları, imaları, örnekleri ve bekleyişlerinin etkisi altında oğlanlar ve kızlar, yavaş yavaş kendilerini cinsel birer varlık olarak görme kavramını geliştirirler.Bununla da kalmaz, iki cinsin birbirleriyle nasıl bir ilinti içinde olduklarını da öğrenirler.Bu arada çocuklar 18 ay ile 2 yaşları arasında bir dil öğrenmeye,olumlu yollarla cinsel rollerini oluşturmaya başlarlar.Bu dönemde ve sonraki 2 yılda çocuklar, cinsel olarak kendilerini,güçlü bir biçimde kendi cinsinden ana babasıyla özdeşleştirirler.

Çocuklar cinsellikle ilgili temel davranışları doğumdan başlayarak ilk yıllarda geliştirirler (dokunulma, öpülme,kucaklanma ve ilgilenilme biçimlerinden). Tutarken veya dokunurken onunla iletişim kurarsınız, çocuğunuza sevginizi ve özel olduğunu gösterirsiniz. Çocuklar aile bireylerinin birbirlerine nasıl ilgi gösterdiklerini iyi gözlemlerler. Böylece kısa sürede neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlarlar. 2-3 yaşlarında erkek veya kız olduklarının farkına varırlar ve bu cinsel kimliği aynı cinsiyetteki ebeveyni taklit ederek ortaya koyarlar (örneğin, ebeveynin yürüyüşünü, tavırlarını veya gülümsemesini kopya ederler.

Hakkında İdris Gündüzalp

PdrGünlüğü sitesinin kurucu ve editörü olarak yaklaşık 6 yıldır burada yazıyorum. Uzmanlığım çocuk ve ergen psikolojisi olmakla beraber temel amacım mesleğimiz için faydalı paylaşımlarda bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir